Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak przeprowadzić spis z natury

06 grudnia 2021 | Podatki i księgowość | Artur Hołda

Jednostka powinna sporządzić inwentaryzację drogą spisu znajdujących się na jej terenie składników obcych, np. przechowywanych, przyjętych w komis, do naprawy, przerobu, a także nieprzyjętych dostaw czy obcych opakowań.

Spisu z natury rzeczowych aktywów obrotowych dokonuje się w ustawowo określonym przedziale czasowym, czyli na trzy miesiące przed i 15 dni po ostatnim dniu roku obrotowego. Wówczas:

1) stan ustalony drogą spisu z natury przed ostatnim dniem roku obrotowego podlega korekcie o przychody (korekta in plus) i rozchody (korekta in minus), jakie nastąpiły między przeprowadzoną na określony dzień inwentaryzacją w drodze spisu z natury a datą, na którą ustalono stan zapasów według ksiąg rachunkowych;

2) stan ustalony drogą spisu z natury po ostatnim dniu roku obrotowego do 15. dnia następnego miesiąca kolejnego roku obrotowego podlega korekcie o przychody (korekta in minus) i rozchody (korekta in plus), które nastąpiły w nowym roku obrotowym w celu porównania ze stanem zapasów wynikającym z ksiąg rachunkowych.

Z kolei zapasy nieobjęte bieżącą ewidencją księgową, które na podstawie art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy o rachunkowości (uor) są odpisywane w ciężar kosztów w momencie zakupu lub wytworzenia, powinny być spisane na ostatni dzień roku obrotowego.

Inwentaryzacja ciągła

Wykorzystując zapis uor mówiący, że zapasy przechowywane na strzeżonych składowiskach i objęte ilościowo-wartościową ewidencją księgową mogą być inwentaryzowane na dowolne daty, pod warunkiem że nastąpi to co najmniej raz w ciągu dwóch lat,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12134

Wydanie: 12134

Spis treści

Reklama

Kultura

Zamów abonament